Information
ASVT | Vi arbetar för bättre villkor i sporten i allmänhet och för bättre förutsättningar för uppfödarna i synnerhet.

Dags att inleda vecka två i årets julkalender här på ASVT och vi fortsätter oförtrutet vår resa mot julafton och har du inte vunnit än så finns det fortfarande många chanser kvar! Dagens värd KRAFFT är ett av de företag som varit med varje år sedan vi startade julkalendern 2017!
KRAFFT är ett svenskt varumärke som ägs av Lantmännen – ett kooperativ som ägs av 19 000 svenska bönder. Man lanserade sitt första foder för mer än 30 år sedan, baserat på övertygelsen om att varje häst är unik och att individuellt optimerat foder kan göra hela skillnaden; för att din häst ska hålla sig frisk och balanserad, och prestera sitt allra bästa.
Kort och gott kan man säga att KRAFFT är hästens bästa vän!
Idag tävlar vi om ett presentkort hos KRAFFT och för att du skall ha chans att vinna det eller något av de andra priserna gäller det att lösa dagens fråga och idag får du tre olika alternativ att välja mellan.
Dagens fråga:
Krafft foderer FOAL vad har det för smältbart råprotein innehåll och idag får du tre olika alternativ att välja mellan.
Känner du dig osäker på svaret så kan det vara smart att surfa in på KRAFFT:s hemsida som du kommer till om du klickar på deras logga härunder.
När du är nöjd med ditt svar så mejlar du in det till
Dagens priser
1:a pris Presentkort hos KRAFFT
2:a pris KRAFFT Keps
3:e pris 2 Hökassar
Vinnare i ASVT:s julkalender 6 december
1:a pris Levandefölavgift till Air Power Annika Björklund, Örbyhus
2:a pris ASVT Ryggsäck Mattias Berglund, Vännäs
3:e pris Åsa Witch Leibring, Forshaga
ASVT | Vi arbetar för bättre villkor i sporten i allmänhet och för bättre förutsättningar för uppfödarna i synnerhet.
