Image

Föl- och Ammajouren

Nu är fölningssäsongen igång och då är även Föl- och Ammajouren igång!

Föl- och ammajouren är öppen mellan mitten av februari och mitten av augusti. Det är Avelsföreningen för Svenska Varmblodiga Travhästen (ASVT) som har huvudansvaret för föl- och ammajouren där eldsjälen Henrik Hult håller i verksamheten.

Henrik lägger ner ett stort ideellt arbete med jouren under fölningssäsongen. För sitt arbete utsågs Henrik Hult till Djurens Hjälte 2006 av Agria.

Henrik Hult - Djurens hjälte

Jouren drivs  tillsammans av Avelsföreningen för Svenska Varmblodiga Travhästen (ASVT), Avelsföreningen Swedish Warmblood Association (SWB) och Svenska Hästavelsförbundet (SH).

Föl- och ammajouren är kostnadsfri och öppen för alla raser. Systemet bygger på att alla landets uppfödare; oavsett ras och hästsport, anmäler de ston som kan stå till förfogande som ammor. Ett sto som förlorat sitt föl strax efter fölningen kan rädda livet på ett föl som blivit moderlöst!! Vid ett sådant tillfälle spelar rasen mindre roll. Telefonnumret till jouren: 073-314 13 16

Aktuella förfrågningar för de som har eller söker ammor

Datum Kategori Nams Ort Telefon Email Ras
20210507 Amma sökes Göran Jonasson Torsås 708890528 g.jonasson.brandabo@gmail.com Nordsvensk brukshäst
20210507 Amma finnes Ulrika Jussila Nol 708364064 Ulrika.jussila@live.se SWB
20210507 Amma sökes Sofia gerke Kristinehamn 767886282 Sofia.gerke@outlook.com Swb
20210504 Amma finnes Felicia Olsson Perstorp 706984085 feliciafelleolsson@gmail.com Swb
2021-05-01 Amma finnes Hanna Hermansson Kristianstad 735404670 hanna__h@live.se Islandshäst
20210501 Amma finnes Annelie Nilsson Gotlands tofta 702488694 annelie@johanwiman.se Varmblod
2021-05-01 Amma finnes Danielsson Emma Älmeboda 703492543 hakandanielsson@telia.com Varmblodig trav
2021-04-30 Amma sökes Tobias Hessman Falun 070-7791427 tobiashessman@hotmail.com Varmblod
20210428 Amma sökes Kristina Athlei Habo 703570393 kristina.athlei@gmail.com Arab
2021-04-28 Amma finnes Bengt Nilsson Förslöv 705527161 bengtikroken@gmail.com Russ
20210427 Amma sökes Maria Helsingborg 765620257 maria.k3@hotmail.com Varmblodig travare
2021-04-26 Amma finnes Yvonne Widegren Blentarp 706100071 yvonne.widegren@vaningen.se Halvblod
2021-04-25 Amma finnes Linn Gustavsson Rättvik 706359529 linn.gustavsson@nordsvenskdalarna.com Nordsvensk
elitponny@hotmail.com Amma finnes Sanna Brobeck Svedala 761858559 elitponny@hotmail.com Halvblod
20210422 Amma finnes Emma Lundahl Tomelilla 761623730 emizen@hotmail.com Kwpn
20210422 Amma finnes Sophie Hall Hällingsjö 768721055 sophiehall86@gmail.com Swb
2021-04-21 Amma finnes Cornelia Petersson Linderöd 706129993 cornelia.petersson@ownit.nu Halvblod
20210421 Amma finnes Per Jansson Hästveda 733530905 stallgoddag@gmail.com SWB
2021-04-19 Amma finnes Susanne Grönqvist Hult 707995593 susannegronqvist@gmail.com Fjord
20120417 Amma finnes Johanna Blom Götene 704366305 Blim83_57@hotmail.com Hbl

Information

 

ASVT | Vi arbetar för bättre villkor i sporten i allmänhet och för bättre förutsättningar för uppfödarna i synnerhet.

 

logo liggande

Följ oss

 

Följ oss på våra sociala kanaler. Där finns det mesta av det bästa. 

Facebook
Instagram