Image

Föl- och Ammajouren

Nu är fölningssäsongen igång och då är även Föl- och Ammajouren igång!

Föl- och ammajouren är öppen mellan mitten av februari och mitten av augusti. Det är Avelsföreningen för Svenska Varmblodiga Travhästen (ASVT) som har huvudansvaret för föl- och ammajouren där eldsjälen Henrik Hult håller i verksamheten.

Henrik lägger ner ett stort ideellt arbete med jouren under fölningssäsongen. För sitt arbete utsågs Henrik Hult till Djurens Hjälte 2006 av Agria.

Henrik Hult - Djurens hjälte

Jouren drivs  tillsammans av Avelsföreningen för Svenska Varmblodiga Travhästen (ASVT), Avelsföreningen Swedish Warmblood Association (SWB) och Svenska Hästavelsförbundet (SH).

Föl- och ammajouren är kostnadsfri och öppen för alla raser. Systemet bygger på att alla landets uppfödare; oavsett ras och hästsport, anmäler de ston som kan stå till förfogande som ammor. Ett sto som förlorat sitt föl strax efter fölningen kan rädda livet på ett föl som blivit moderlöst!! Vid ett sådant tillfälle spelar rasen mindre roll. Telefonnumret till jouren: 073-314 13 16

Aktuella förfrågningar för de som har eller söker ammor

Datum Kategori Nams Ort Telefon Email Ras
2021-05-21 Amma finnes Anna Hoffert Markaryd 722427740 Hoffert@telia.com Connemara C-ponny
210518 Amma sökes Harriet Enert Ellfjord Helsingborg 733402313 h.e.fjord@hotmail.com Sv halvblod
20210518 Amma finnes Malin Pukki Jönköping 070-776 74 17 malin.pukki@outlook.com Welsh mountain
20210517 Amma finnes Anna Ekselius Vetlanda 706603729 annaekselius@hotmail.com Halvbod, swb
2021-05-16 Amma finnes Wanda Malm Stenungsund 703192606 wanda.malm@hotmial.com Amerikansk miniatyrhäst
20210515 Amma sökes Maja Nilsson Östersund 073-840 13 52 majanilsson90@hotmail.com Ridponny (kat D)
2021-05-14 Amma finnes Annie Lindqvist Gränna 727030384 annie.lindqvist@live.se Ardenner
2021-05-15 Amma finnes Elsa Lindqvist Gränna 702977787 Elsa.lindqvist@live.se Ardenner
2021-05-14 Amma finnes Anders Wester Mantorp 707444482 a.westwood@hotmail.com Trav
210515 Amma sökes Eva Mähler Nyland 768120399 valkyria@outlook.com Kallblodig travare
20210513 Amma finnes Carina Lundin Njurunda 730642454 morsanlundin@gmail.com Varmblodig travare
2021-05-11 Amma sökes Carl-Johan Stolt Vassmolösa 730768828 calle.stolt@gmail.com Varmblodig travare
2021-05-11 Amma finnes Åsa Olsson Stjärnhov 709390214 Asa.olsson55@live.se Irish Cob
2021-05-10 Amma finnes Johanna ljunggren Grästorp 730914425 J_soderqvist@hotmail.com Shettlandsponny
2021-05-10 Amma finnes Madeléne Fransson Jämjö 761180756 Trollemoonie@gmail.com Minishettis
2021051 Amma finnes Madelene Fransson Jämjö 761180756 trollemoonie@hotmail.com Mini shettis
2021-05-10 Amma finnes Helen Norkvist Holly Vallentuna 735045155 helen@uppatta.se Swb
2021-05-10 Amma sökes Linnéa Rannikko Falköping 723504225 linnearannikko@hotmail.com Svenskt Varmblod
2021-05-08 Amma finnes Malin Kullinger Sala 729422177 malin.kullinger@gmail.com Welshponny
20210428 Amma finnes Anna Järnhammer Skillingaryd 738349923 anna.jarnhammer@gmail.com SWB

Information

 

ASVT | Vi arbetar för bättre villkor i sporten i allmänhet och för bättre förutsättningar för uppfödarna i synnerhet.

 

logo liggande

Följ oss

 

Följ oss på våra sociala kanaler. Där finns det mesta av det bästa. 

Facebook
Instagram