Image

Föl- och Ammajouren

föl och pkNär fölningssäsongen igång och då är även Föl- och Ammajouren igång!

Föl- och ammajouren är öppen mellan mitten av februari och mitten av augusti. Det är Avelsföreningen för Svenska Varmblodiga Travhästen (ASVT) som har huvudansvaret för föl- och ammajouren där eldsjälen Henrik Hult har hållit i verksamheten i många år.

Henrik har lagt ner ett stort ideellt arbete med jouren under fölningssäsongen. För sitt arbete utsågs Henrik Hult till Djurens Hjälte 2006 av Agria.

Nu har Henrik valt att träda tillbaka efter många års jobb med Föl- och Ammajouren och från och med i år blir det ett nytt upplägg. Blir sex personer som kommer ha ansvaret för Föl- och Ammajouren och ha hand om jourtelefonen på ambulerande basis.

Jouren består av följande personer, Johan Björnsson, Alebäck Stuteri, Jenny Larsson, Ilboäng Mark & Trav HB, Carina Dahling, Skråmsta Stuteri, Ylva Lind, uppfödare till Simb hästarna, Gunilla Wilhelmsson, uppfödare till Bac hästarna och Åke Wall, Valnervikens Stuteri.

Jouren drivs  tillsammans av Avelsföreningen för Svenska Varmblodiga Travhästen (ASVT), Swedish Warmblood Association (SWB) och Svenska Hästavelsförbundet (SH).

Föl- och ammajouren är kostnadsfri och öppen för alla raser. Systemet bygger på att alla landets uppfödare; oavsett ras och hästsport, anmäler de ston som kan stå till förfogande som ammor. Ett sto som förlorat sitt föl strax efter fölningen kan rädda livet på ett föl som blivit moderlöst!! Vid ett sådant tillfälle spelar rasen mindre roll.

 

Du kan lägga in ditt sto/föl själv här på vår hemsida genom att trycka på knappen här under där det står Anmäl ditt sto/föl.

Skulle du behöva hjälp med att lägga in ditt sto/föl eller behöver rådfråga om något så är telefonnumret till jouren: 073-314 13 16.

Om du vill plocka bort ditt sto/föl från listan mejlar då till asvt@asvt.se och tala om vilket namn hästen är inlagd på så plockar vi bort din förfrågan så snabbt som möjligt!

Aktuella förfrågningar för de som har eller söker ammor

Datum Kategori Nams Ort Telefon Email Ras
20220515 Amma finnes Emma Pettersson Spjutterum öland 0735065455 emma_p_4@hotmail.com Islandshäst
2022-05-14 Amma finnes Anita eng Axvall 0723331270 anitaeng52@yahoo.com Gotlandsruss
20220511 Amma finnes Linnéa Runesson Älmhult 0793338528 linnea.brochner@live.se Islandshäst
2022.05.09 Amma finnes Lena Cederqvist Älmhult 0709496881 cederqvist.l@gmail.com Amerikansk miniatyrhäst
2022-05-09 Amma finnes Linda Johannesson Perstorp 0704645514 linda.stallanghagen@gmail.com Hbl
2022-05-08 Amma finnes Brodda Stuteri Skurup 0706227724 brodda@brodda.se Varmblodig travare
2022-05-05 Amma finnes Brage Hansen Timrå 0730436648 Stallhansen@live.se Kallblod
2022-05-05 Amma finnes Brage Hansen Söråker 0730436648 stallhansen@live.se Kallblod
2022-05-04 Amma finnes Anneli Werelius Ulricehamn 0738370097 law71@me.com Appaloosa
2022-05-03 Amma finnes Viktoria Freij Växjö 0767691199 viktoriafreij@hotmail.com Ardenner
2022 05 03 Amma finnes Maria Toxen-Worm Åsa 0723012505 Maria@tweko.se Lipizzaner
20220502 Amma finnes Line pettersson Urshult 0767711303 linepettersson@live.se Welsh cob
2022-04-30 Amma finnes Marcus Svensson Vaggeryd 070-2583025 Marcussigfrid@gmail.com Ardenner
20220501 Amma finnes Ann-Christin Petersson Kärringe 341 94 Ljungby 070552401 anki.petersson@telia.com Russ
2022-05-01 Amma finnes Pernilla Winley Finspång 0738053032 pernilla.winley@hotmail.com PRE
2022-04-30 Amma sökes Martin Linell Dösjebro 0734207415 martin.linell@gmail.com Halvblod
220430 Amma finnes Hanna Feltenmark Östra Ämtervik 0795268782 Hannasolhem@hotmail.com Varmblodstravare
20220429 Amma finnes Jenny Sundelius Boxholm 070-3921941 Jenny.sundelius@boxholm.se Halvblod
20220428 Amma finnes Michelle Söderström Möklinta 0707 567 444 Michelle@kigerstable.se Kiger Mustang
Inget har hänt mitt sto avskiljdes från sin 13 mån fölunge i förrgår och har massor med mjölk. Amma finnes Sara Forsblom Enköping (Uppland) 0704616616 sara.forsblom@gmail.com Svenskt halvblod

Information

 

ASVT | Vi arbetar för bättre villkor i sporten i allmänhet och för bättre förutsättningar för uppfödarna i synnerhet.

 

logo liggande

Följ oss

 

Följ oss på våra sociala kanaler. Där finns det mesta av det bästa. 

Facebook
Instagram