Föl- och Ammajouren

Nu är fölningssäsongen igång och då är även Föl- och Ammajouren igång!

Föl- och ammajouren är öppen mellan mitten av februari och mitten av augusti. Det är Avelsföreningen för Svenska Varmblodiga Travhästen (ASVT) som har huvudansvaret för föl- och ammajouren där eldsjälen Henrik Hult håller i verksamheten.

Henrik lägger ner ett stort ideellt arbete med jouren under fölningssäsongen. För sitt arbete utsågs Henrik Hult till Djurens Hjälte 2006 av Agria.

Henrik Hult - Djurens hjälte

Jouren drivs  tillsammans av Avelsföreningen för Svenska Varmblodiga Travhästen (ASVT), Avelsföreningen Swedish Warmblood Association (SWB) och Svenska Hästavelsförbundet (SH).

Föl- och ammajouren är kostnadsfri och öppen för alla raser. Systemet bygger på att alla landets uppfödare; oavsett ras och hästsport, anmäler de ston som kan stå till förfogande som ammor. Ett sto som förlorat sitt föl strax efter fölningen kan rädda livet på ett föl som blivit moderlöst!! Vid ett sådant tillfälle spelar rasen mindre roll. Telefonnumret till jouren: 073-314 13 16

Aktuella förfrågningar för de som har eller söker ammor

Datum Kategori Nams Ort Telefon Email Ras
2021-05-31 Amma sökes Anna Jauer Sigtuna 708592320 anna@sjoangen.com SWB
2021-05-30 Amma sökes Anna Johansson Dingle 701503356 info@allegardens-stall.se Quarter/polskt halvblod
20210530 Amma sökes Gunnarsson Eriksson Bohuslän och västra Götaland 768685030 rebecca@oakleys.se Liten storhäst
2021-05-28 Amma finnes Izabelle Nilsen Nylen Kristianstad 076-345 56 92 Izabelle.nilsennylen@gmail.com Halvblod
2021-05-28 Amma finnes Ida Lindström Ronneby 732686557 Ida.j0hansson@hotmail.com C-ponny
2021-05-27 Amma sökes Nico Höglund Södertälje 765546144 nicohoeglund@hotmail.com Minishettlandsponny
20210525 Amma finnes Sofia Liljeholm Lindesberg 739129495 solglantans@yahoo.se Minishetland
2021-05-26 Amma sökes Beathe Lundvall Ljungby 076-005 33 93 lundvall.beathe@gmail.com SWB
2021-05-25 Amma finnes Malin Petersson Borensberg 703708929 Ponnyverkstan@gmail.com Welsh partbred
2021-05-26 Amma finnes Mikaela Forss Eskilstuna 707599086 mikaela.forss@gmail.com Swb
210525 Amma finnes Yvonne Määttä Vännäs 703480464 yvonnebran@hotmail.com Swb
2021-05-25 Amma finnes Birgitta Andersson 57bian12@gmail.com 703064169 57bian12@gmail.com Tinker
2021-05-23 Amma finnes Staffan Lidbeck Höör 703744917 staffanlidbeck@gmail.com Engelskt fullblod
2021-05-23 Amma finnes Cathrine Hannell VIKBOLANDET 708373548 cathrine.hannell@gmail.com Sv halvblod
20210523 Amma finnes Marie Lindell Tranås 070-2242395 mlvetab@gmail.com Welsh ponny
2021-05-20 Amma sökes Viktoria Eriksson Ystad 073-1802724 viktoria@gussnava.com Travare
20210521 Amma finnes Linn Jonsson Vetlanda 709220811 Linnjonsson92@hotmail.com Gotlandsruss
2021-05-21 Amma finnes Anna Hoffert Markaryd 722427740 Hoffert@telia.com Connemara C-ponny
210518 Amma sökes Harriet Enert Ellfjord Helsingborg 733402313 h.e.fjord@hotmail.com Sv halvblod
20210518 Amma finnes Malin Pukki Jönköping 070-776 74 17 malin.pukki@outlook.com Welsh mountain