Image

Föl- och Ammajouren

föl och pkNär fölningssäsongen igång och då är även Föl- och Ammajouren igång!

Föl- och ammajouren är öppen mellan mitten av februari och mitten av augusti. Det är Avelsföreningen för Svenska Varmblodiga Travhästen (ASVT) som har huvudansvaret för föl- och ammajouren där eldsjälen Henrik Hult har hållit i verksamheten i många år.

Henrik har lagt ner ett stort ideellt arbete med jouren under fölningssäsongen. För sitt arbete utsågs Henrik Hult till Djurens Hjälte 2006 av Agria.

Nu har Henrik valt att träda tillbaka efter många års jobb med Föl- och Ammajouren och från och med i år blir det ett nytt upplägg. Blir sex personer som kommer ha ansvaret för Föl- och Ammajouren och ha hand om jourtelefonen på ambulerande basis.

Jouren består av följande personer, Johan Björnsson, Alebäck Stuteri, Jenny Larsson, Ilboäng Mark & Trav HB, Carina Dahling, Skråmsta Stuteri, Ylva Lind, uppfödare till Simb hästarna, Gunilla Wilhelmsson, uppfödare till Bac hästarna och Åke Wall, Valnervikens Stuteri.

Jouren drivs  tillsammans av Avelsföreningen för Svenska Varmblodiga Travhästen (ASVT), Swedish Warmblood Association (SWB) och Svenska Hästavelsförbundet (SH).

Föl- och ammajouren är kostnadsfri och öppen för alla raser. Systemet bygger på att alla landets uppfödare; oavsett ras och hästsport, anmäler de ston som kan stå till förfogande som ammor. Ett sto som förlorat sitt föl strax efter fölningen kan rädda livet på ett föl som blivit moderlöst!! Vid ett sådant tillfälle spelar rasen mindre roll.

 

Du kan lägga in ditt sto/föl själv här på vår hemsida genom att trycka på knappen här under där det står Anmäl ditt sto/föl.

Skulle du behöva hjälp med att lägga in ditt sto/föl eller behöver rådfråga om något så är telefonnumret till jouren: 073-314 13 16.

Om du vill plocka bort ditt sto/föl från listan mejlar då till asvt@asvt.se och tala om vilket namn hästen är inlagd på så plockar vi bort din förfrågan så snabbt som möjligt!

Aktuella förfrågningar för de som har eller söker ammor

Datum Kategori Nams Ort Telefon Email Ras
20220603 Amma sökes Alexandra himer Enköping 0739581608 Enstagard@outlook.com Halvblod
2022-06-02 Amma sökes Emelie Risberg Kramfors 0738137714 empannilsson@hotmail.com Kallblod
20220602 Amma sökes Pia Eriksson Östersund +46703786404 pia.eriksson@ramudden.se Arab
2022-06-01 Amma finnes Elin svärd Borlänge +46 73 073 47 73 eli.jo.ha@hotmail.com Varmblod travhäst
2022-0531 Amma sökes Tina Persson Hörby 0708678631 Tina@stallboken.se Swb
220530 Amma sökes Mona Uppström Grästorp 0733489749 mona.uppstrom@trollhattan.se Pre
20²0528 Amma finnes Anna WESTERLUND Norrtälje 0704545899 westerlund@westerlund.nu SWB
2022-05-28 Amma sökes Bo Berggren Hamburgsund 0705153253 berggren9@hotmail.com Halvblod swb
2022-05-26 Amma finnes Viktor Edvinsson Halmstad 0705544031 Info@fyllingesmide.com Svenskt Halvblod
2022-05-24 Amma finnes Amanda Bauer Färjestaden 0768643003 Amandabau@hotmail.com Shettis
2022-0523 Amma finnes Linda Salenmo Arboga 0702128193 l.salenmo@gmail.com Amerikansk miniatyr/minishetlandskorsning
2022-05-23 Amma finnes Caroline Glabik Falköping 0734247722 Caroline@hogerock.se American Paint
2022-05-23 Amma finnes Caroline Glabik Falköping 0734247722 Caroline@hogerock.se American Paint
20210521 Amma finnes Cattis B Nilsdon Åtvidaberg 0735146222 cattis@kvat.se Shetland
20220520 Amma sökes Emma pedro Västerås 0708432497 Emmapedro85@outlook.com Swb/ponny
20220519 Amma finnes Jenny Almqvist Vollsjö 0705-501180 Highlimitstud@icloud.com SWB
20220518 Amma finnes Jessica Redefalk Enköping 0767978725 Stallj@aol.se Halvblod
20220517 Amma finnes Malen Thor Värnamo/ Sävsjö 0739674199 mthor85.mt@gmail.com SWB
2022-05-17 Amma finnes Barbro Ellgrim Huddungeby 0725174845 barbro@ellgrim.se Fjordhäst
2222-06-17 Amma finnes Curre Berggren KATRINEHOLM +46703166905 stallhemmet@gmail.com SVB

Information

 

ASVT | Vi arbetar för bättre villkor i sporten i allmänhet och för bättre förutsättningar för uppfödarna i synnerhet.

 

logo liggande

Följ oss

 

Följ oss på våra sociala kanaler. Där finns det mesta av det bästa. 

Facebook
Instagram