Föl- och Ammajouren

Nu är fölningssäsongen igång och då är även Föl- och Ammajouren igång!

Föl- och ammajouren är öppen mellan mitten av februari och mitten av augusti. Det är Avelsföreningen för Svenska Varmblodiga Travhästen (ASVT) som har huvudansvaret för föl- och ammajouren där eldsjälen Henrik Hult håller i verksamheten.

Henrik lägger ner ett stort ideellt arbete med jouren under fölningssäsongen. För sitt arbete utsågs Henrik Hult till Djurens Hjälte 2006 av Agria.

Henrik Hult - Djurens hjälte

Jouren drivs  tillsammans av Avelsföreningen för Svenska Varmblodiga Travhästen (ASVT), Avelsföreningen Swedish Warmblood Association (SWB) och Svenska Hästavelsförbundet (SH).

Föl- och ammajouren är kostnadsfri och öppen för alla raser. Systemet bygger på att alla landets uppfödare; oavsett ras och hästsport, anmäler de ston som kan stå till förfogande som ammor. Ett sto som förlorat sitt föl strax efter fölningen kan rädda livet på ett föl som blivit moderlöst!! Vid ett sådant tillfälle spelar rasen mindre roll. Telefonnumret till jouren: 073-314 13 16

Aktuella förfrågningar för de som har eller söker ammor

Datum Kategori Nams Ort Telefon Email Ras
20210624 Amma finnes Anna Rimskog Hishult, södra Halland 0703538636 annacurry@live.se halvbod
2021-06-23 Amma finnes Evert Nylander Timrå 073-8370986 evertn@telia.com Varblodig travare
20210622 Amma finnes Marie Johansson Möklinta 0735-599132 ellatiara@hotmail.com Varmblod
2021-06-17 Amma finnes Yvonne Svedenberg Töreboda 0707536036 yvonne.svedenberg@gmail.com Gotlandsruss
2021-06-16 Amma sökes Bengt-Åke Nyber Grästorp 0708444376 arne.nyberg@telia.com Travare
2021-06-20 Amma finnes Sanna sjöö Bollnäs 705380536 sannasjoo@outlook.com Kallblodstravare
2021-06 19 Amma finnes Elin Vinblad Visby 703900768 elinparisgotland@gmail.com Gotlandsruss
2021-06-18 Amma finnes Hanna Dahlström Rimbo 735050527 info@kilskogen.com Shetlandsponny
20210618 Amma sökes Moni Ollward Ramsberg 073-6262662 lady1964@live.se Nordsvensk
20210613 Amma sökes Kalle Berglund Huskvarna 736739019 vipwins@hotmail.com Svenskt halvblod
2021-06-12 Amma sökes Beatrice Nyberg Örebro 708889394 beatrice.nyberg@hotmail.com SWB
2021-06-10 Amma finnes Fredrik Andersson Tuna-Ulvsta 33, 82492 Hudiksvall 705659820 fredrik8519@hotmail.com Kallblodstravare
20210611 Amma finnes Karin Nola Vallentuna 706683310 karin.nola@buffers.se Welsh cob
20210605 Amma sökes Therese Averfors Rengsjö 705732080 Buztifa@hotmail.com Korsning vbl
2021-06-08 Amma finnes Sophie Junebro Jonstorp 0733-810900 Sophie.junebro@telia.com Halvblod
20210608 Amma finnes Tove Bergma Hörby 721414554 tove.bergman@hotmail.com Knabstrupper
2021-06-07 Amma sökes Cecilia Andersson Flenmark Tosteberga 076-205 96 31 blodhundar@hotmail.com Arab
20210607 Amma finnes Mari-Louise Magnusson Kumla 705159649 Mia__66@hotmail.com Islandshäst
2021-06-07 Amma finnes Elin Broman Säffle 702260653 elin_broman@outlook.com Nordsvensk
2021 06 05 Amma finnes Michelle Brandel 076-802-1756 a.finnberg.angel@gmail.com Varmblods travare