Image

Föl- och Ammajouren

Nu har Föl- & Ammajouren öppnat för säsongen 2024 och kommer att vara öppen till mitten av augusti. Årets jour består av Carina Caster Björkhaga Stuteri, Johanna Dahlberg Stuteri Valorous, Carina Dahling Skråmsta Stuteri, Johan Eriksson Flenmo Egendom, Jenny Larsson Ilboäng Mark & Trav AB, Karoline Lundin, Karin Mattsson, Ronny Olofsson Smissarve Gård

Jouren drivs  tillsammans av Avelsföreningen för Svenska Varmblodiga Travhästen (ASVT), Swedish Warmblood Association (SWB) och Svenska Hästavelsförbundet (SH).

 

 

 

 

Image
Image

Mammaoföl art

Föl- och ammajouren är kostnadsfri och öppen för alla raser. Systemet bygger på att alla landets uppfödare; oavsett ras och hästsport, anmäler de ston som kan stå till förfogande som ammor. Ett sto som förlorat sitt föl strax efter fölningen kan rädda livet på ett föl som blivit moderlöst!! Vid ett sådant tillfälle spelar rasen mindre roll.

När Föl & Ammajouren är öppen kan du lägga in ditt sto/föl själv här på vår hemsida genom att trycka på knappen här på sidan där det står Anmäl ditt sto/föl.

Skulle du behöva hjälp med att lägga in ditt sto/föl eller behöver rådfråga om något så är telefonnumret till jouren: 073-314 13 16,  jourtelefonen är öppen dygnet runt. Tänk på att det fungerar inte med att skicka sms då Föl- Ammajours telefonen kopplas om till den som är ansvarig så de ser inte ett sms. Så får ni inget svar så ring en stund senare!

Om du vill plocka bort ditt sto/föl från listan mejlar då till asvt@asvt.se och tala om vilket namn hästen är inlagd på så plockar vi bort din förfrågan så snabbt som möjligt!

Foto: Alva Persson Vermelin, Bäckmora

 

 

 

 

Aktuella förfrågningar för de som har eller söker ammor

Datum Kategori Namn Ort Telefon Email Ras
2024-07-15 Amma finnes Camilla Köster Trelleborg 0730284544 ckhorselife@gmail.com Halvblod
2024-07-12 Amma finnes Emellie Linneusson Alingsås 0704293605 emellie.linneusson@gmail.com Swb
2024-07-12 Amma finnes Emellie Linneusson Alingsås 0704293605 emellie.linneusson@gmail.com Swb
2024-07-12 Amma finnes Ulrika Skoog Holmgaard Katrineholm 070-108 57 57 ulrika@scenitproduktion.se Korsning Connymara / Engelskt Fullblod.
2024-07-11 Amma finnes Jenny Persson Borgstena 0730595189 hovslagarjenny@hotmail.com Ardenner
20240710 Amma finnes Annika Leikell Ullared 0738303955 annika.olausson1@gmail.com Nordsvensk Brukshäst
20240710 Amma finnes Teresia Moliis Falköping 0734177727 Tessmoliis@hotmail.com Gotlandsruss
240705 Amma finnes Victoria Kron Kungsbacka 0706880836 victoria.kron@hotmail.com Halvblod
20240704 Amma finnes Linda Leandersson Orsa 0738126196 Lindal92@hotmail.com Halvblod
2024-07-04 Amma finnes Mary Darling Jeppsson Vallda/Kungsbacka 0737-303993 darling.jeppsson@gmail.com SWB
2024-07-01 Amma finnes Mary Darling Särö/Kungsbacka 0737303993 lotte@renkesgarden.se SWB
2024-06-28 Amma finnes Gunilla Herre Vara 0704907466 gunilla_herre@hotmail.com Quarter
20240627 Amma sökes Tobias Hansson/H Lund 0708421107 tobias@vastrahoby.se SWB
2024-06-26 Amma sökes Smilla Sandell Helsingborg 0709675765 smillasandell1@gmail.com Svenskt varmblod
2024-06-24 Amma sökes Mollie Palm Lilla Edet 0762474545 mollsan_mollie@hotmail.com Svenskt halvblod
2024-06-24 Amma finnes Mimmi Andersson Piteå 0706633072 Mimmi.Andersson@pitea.se Korsningsponny kat C
2024 06 23 Amma finnes E. Madeleine Tomelilla 0720124034 madeleine.entin@gmail.com Swb korsning
2024-06-22 Amma sökes Nathalie Jonsson Sundsvall 0706547620 nathaliejonsson11@gmail.com SWB
20240601 Amma finnes Jennie Nilsson Laholm 0707706212 jennie_15_j@hotmail.com Swb
2024-06-20 Amma sökes Anita gottås löjdahl Överby stuteri östersund 070-523 60 84 anita@overbystuteri.se Kbl

Information

 

ASVT | Vi arbetar för bättre villkor i sporten i allmänhet och för bättre förutsättningar för uppfödarna i synnerhet.

 

logo liggande

Följ oss

 

Följ oss på våra sociala kanaler. Där finns det mesta av det bästa. 

Facebook
Instagram